Blog

WhatsApp: +90542 3813868 BİZİ ARAYIN

Asthor Creative

Size Geri Dönüş Yapalım


Blog

Ambalaj

Pazarlama iletişiminin bir boyutu da, ürünün özellikleri ile uyumlu ve orijinalliğe sahip ambalajın oluşturulmasıdır.

Ambalaj, ‘sessiz bir satış elemanı’dır. Reklam ve tanıtım faaliyetlerinin olmadığı bir durumda satın alma tercihinin ilk seçeneği ürünün ambalajı olabilmektedir. Günümüzde, ambalaj bir iletişim aracı olabilmektedir. İyi bir ambalajın; ürün farklılıklarının olmadığı, görüntüsü heyecan vermeyen ambalajların arasından ayırt edilmesine yardımcı olan işlevi vardır. Ambalajın geleneksel koruma görevinin ötesinde yerine getirdiği diğer önemli görevleri;

 • Tüketici ile iletişim kurar, dikkat çeker ve farklılık yaratır
 • Ürünün raftaki görünürlülüğünü arttırır.
 • Yeni kullanıcılara özgün görselliği ve biçimi ile ilk çağrışımı yapar.
 • Satın alma sonrasında kullanma yararı sağlar.

Ambalaj iletişiminin unsurları;

 • Renk
 • Tasarım
 • Şekil
 • Büyüklük
 • Marka ismi
 • Ürün bilgi etiketi

Ambalajın şekil ve tasarım üründeki farklılıkları tüketicilere iletir. Ambalajda kullanılan malzeme türü, inceliği-kalınlığı gibi unsurlar tüketiciyi etkiler. Farklı malzemelerden yapılmış ambalaj değişik duygular yaratır. Metal ambalajlar, sağlamlık, dayanıklılık ve soğukluk etkileri vardır. Plastik malzemeden yapılmış ambalajlar yenilik, hafiflik, temizlik ve ucuzluk gibi çağrışımlar yaratır. Yumuşak malzemeler kadınsı imaj yaratır metal ağaç ise erkeksi etkiyi aktarır.

Renk parlaklığı, grafik ve şekillerin türü görünebilirliği etkilemektedir. Ürün ambalajı ile çağrışımsal anlam ve verilmeye çalışılır. Ambalajın iletişimi kadar fonksiyonelliği üzerinde de durulmalıdır. Ürünün ambalajla iyi bir şekilde korunması, stoklama da kolaylık ve etkinlik sağlanması ürünü alma ve kullanma kolaylığı sağlaması gibi konular dikkatlice incelenmelidir. Yeşil pazarlama anlayışı çerçevesinde gerek ambalaj malzemesi üretenlerin atıkları, gerekse kullanım sonrası ortaya çıkan kirlenmeyi önlemeye yönelik atılımlar gerçekleşmektedir.  Yeniden kullanılan malzemelerden ambalaj yapımı, daha az ambalaj malzemesi kullanımı ve tüketim sonrasında da kullanılabilen ambalajlar bunlardan bir kaçıdır.

Şirketlerin Tasarım Baskı Matbaa İhtiyaçları

Firma ve markaların kuruluş aşamasından itibaren ihtiyacı olan matbaa baskılı – baskısız kağıt ürünleri – kendilerini kısa zaman içinde ve doğru çalışmalarla kimliklerini oluşturmalarını sağlar. İşin uzmanı kuruluşlardan güvenilir hizmeti almak herkesin hakkıdır. Markalar kendilerini tanıtmak için yatırım gideri olarak gördüğü matbaa – baskı ürünleri ile tanıtmayı amaçlar.
Personel ihtiyaçları kartvizit, zarf, antetli kağıt, dosya, sticker, broşür, bloknot, küp bloknot, cepli dosya, klasör bv. tüm ihtiyaçlarının her an olması gereken ürünlerdir.

 

Katalog, Rulo / Tabaka Etiket, Broşür, Karton Çanta, Kurumsal Kimlik, Kartvizit, Küpnot, Bloknot, Ambalaj Kutu, Defter, Takvim, Dergi, Ajanda, Flayer, Klasör, Özel Ebat Poster, Foreks, Stand, Ambalaj Kutu, Uv Baskı, Afiş, Kartela, Dönkart, PVC Üzeri Serigrafi Baskı, Termolaklı Etiket, PVC Kutu, Otokopili Matbu Evrak

Grafik Tasarım

Grafik tasarım, görsel bir iletişim sanatıdır. İşlevi, bir mesaj iletmek ya da bir ürün ya da hizmeti tanıtmaktır. Grafik Tasarım terimi ilk kez 20. Yüzyılın ilk yarısında metal kalıplara oyularak yazılan ve çizilen ve daha sonra da çoğaltılmak üzere basılan görsel malzemeler için kullanılmıştır.

Tasarımcılar, sözel ve görsel mesajlar aktarmak üzere sözcüklerle görüntüleri bir araya getirirler. Sözcükler bir araya gelerek başlıkları ve metinleri oluştururlar. Görüntüler ise; fotoğraf, desen, illüstrasyon gibi üzerine belirli anlamlar yüklenen ya da yüklenmeyen yalın ve soyut biçimleri kapsar.

Tasarımcı belirli bir mesajı belirli bir kitleye aktarırıken; yine belirli parasal, fiziksel ve psikolojik sınırlamalarla karşı karşıya kalır. Bütün sınırlamalara rağmen tasarımcı, hedef kitleye söz konusu mesajı doğru ve etkili biçimde aktarmak zorundadır.

Grafik tasarımı bu denli ilginç ve dinamik kılan iletişime yönelik olmasıdır. Tasarımcı; güncel bir bilgiyi, çağdaş bir beğeni anlayışı içinde ve yine çağdaş araç ve malzemelerle sunmak zorundadır. Bu nedenle de yeni eğilimleri, teknolojik buluşları ve yaşadığı dönem için de tartışılan sanatsal , felsefi, politik, sosyolojik vb. sorunları yakından izlemelidir.

Tasarım İlkeleri;

 • Denge
 • Orantı ve Görsel Hiyerarşi
 • Devamlılık
 • Bütünlük
 • Vurgulama

Türkiye’den Avrupa’ya Uygun Gönderim Matbaa ve Tasarım Hizmeti

Biz 360° hizmet veren, markalarımız için ürettiğimiz fikirleri hayata geçirirken, konsept tasarımdan dijital iletişim uygulamalarına ve baskı – matbaa teknolojilerinden kadar tüm süreçleri uyguluyor, yönetiyor ve sizlere ulaştırıyoruz.

Türkiye İstanbul’da bulunan ajansımız dijital ve basılı tasarım ve matbaa ajansı olarak Avrupa’da Belçika, Almanya, İsviçre, Hollanda, İsveç ve daha fazla ülkeye profesyonel hizmet vermektedir.

Çalıştığımız ve uzun süredir hizmet verdiğimiz inşaat, tekstil, gıda (restaurant, çiğköfte, cafe, toptan hammadde vb. ) otomotiv, laboratuar, eğitim,  çevre, enerji, tarım, turizm, lojistik, sağlık ve daha fazla sektör reklam yapmak, kendi sektörlerinde öne çıkmak ve hedef kitle ürünlerini tanıtmak için bizi tercih etmektedir.

Türkiye’nin önce gelen lojistik firmasının tecrübesi ve güçlü dağıtım ağının avantajını kullanmaktayız. Günümüz dış ticaret koşullarında ve lojistik ürünlerin hızlı temini, uygun maliyetli ve sorunsuz temini için Avrupa Hollanda’da dağıtımı merkezi bulunmaktadır.  Bu sayede kargolarımız en hızlı ve düşük maliyetli alternatifleri sağlamaktır.

Asthor Creative  müşterilerine kaliteli ve hızlı hizmet sunmanın avantajıyla büyüdü. Teknoloji ile birlikte uluslararası hizmet standartlarını da sunarak sektörünün öncü kuruluşlarından biri oldu.  Müşterilerinin özgün ihtiyaçlarına cevap veren ekonomik ve hızlı çözümler üretmek, yaratıcılığa zemin hazırlayıp araç olabilmek ve bunu kalite standartlarında uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Reklam – Ticari Sanat – Grafik Tasarım

‘Reklam’ sözcüğü ‘ticari Sanat’ deyişi gibi grafikçileri itiyor. Çağdaş grafikçiliğin, daha doğrusu görsel iletişimin olmaması gereken şeyleri simgeliyor o. Reklamcılık bir kapitalizim aracıdır, bilgisiz bir toplumun sürekli daha fazla tüketmesini sağlamak için yapılan bir dolandırılıcıktır. Grafikçilikse tersine, düşünceleri yansıtan bir estetik ve felsefi arayıştır. Reklamcılık yaratıcı ifadeyi kaba bir propagandaya dönüştüren bir kültür sömürüsüdür. Grafikçilik dünyadaki farklı yaklaşımları birbirine karıştıran kültür gücüdür. Reklamcılık bir hipnoz istiladır.  Grafikçilik asla böyle bir şeyin peşinde koşmaz.

Bir reklam aracı olarak grafikçilik  19. yüzyılda doğdu, ama pazarlama, reklam ya da kapitalizmle ilgili her şeyde grafikçi imgesi sömürülmektedir. Grafikçiliğin tarihi reklamcılık tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır.  Buna karşın, grafikçiliğin kökenleri üstüne yapılan araştırmaların çoğunda, ‘reklamcılık’ yada ‘promosyon’ gibi önemsiz sözcüklerin ardında yadsınıyor yada gizleniyor. Bu gizlilik sadece söz kısıtlandırmakla kalmıyor, ayrıca olayların da saptırılmasına neden oluyor. Artık grafikçilik tarihçilerin genel anlamda grafikçiler yanlı bir tarihin kökeninde bulunan bu seçkinci sorunun ortadan kaldırılmasını sağlamak zorundalar.

Reklam çizimcisiyle grafikçi arasında toplumsal – kültürel bir katmanlaşma bulunmaktadır. Günümüzde, reklamcılık alanında çalışan insanların çoğu grafikçilerin ‘sadece antetler çizdiğini’ düşünüyorlar, grafikçilerse reklam dünyasındaki meslektaşlarını küçümsüyor, tipografinin t’sinden anlamayan kişiler olarak görüyorlar. İş yada sınıf farklılıkları grafikçilerle reklam çizimcileri arasında bir ayrın ortaya çıkardı; grafikçilik tarihi kopuşu sürdürmekten başka bir şey yapmadı. Fakat kültür uzmanları, tüketim kuramcıları ve eleştirmenler medyada reklamın toplumsal, siyasal ve psikolojik rolü üstüne ciddi çalışmalar yapıldı.

Reklam işlevse, o zaman grafikçilik de biçimdir. Reklamın tamamlanmış ürünü (tasarım) değildir, satışlardır.  Bunun yanında reklamcılık da grafikçilik de satışla, iletişimle ilgilidir.